ЯК ПЕРЕБОРОТИ ДЕПРЕСІЮ?

ЯК ПЕРЕБОРОТИ ДЕПРЕСІЮ?

Якщо ви маєте пригнічений настрій, перебуваєте в меланхолії, життя то піднімає вас на гребінь, то опускає на дно, спробуйте одну з цих випробуваних порад, щоб змінити настрій на кращий.

Займіться чим-небудь. Ваша депресія тільки збільшиться, якщо ви будете тинятися по квартирі і хандрити. Тому залиште будинок. Неважливо, чим ви вирішите зайнятися, тільки б чим-небудь бути зайнятим. Йдіть на прогулянку, відвідайте друзів, почитайте, пограйте в гру або побавтеся чи позаймайтеся з дітьми.
Відшукайте в памяті щось кумедне. Кращий спосіб підшукати собі заняття – це скласти список того, що приносить вам задоволення. Звичайно, справа в тому, що, коли ви в пригніченому стані, ніщо не виглядає розважливим. Що ж робити? Складіть список того, що раніше приносило вам задоволення. Потім виберіть щось одне із цього списку і займіться ним!
Виговоріться. Настрій зміниться, якщо поділитися з кимсь своїми переживаннями. Знайдіть друзів, що вас люблять, і розкажіть їм про свої негаразди.
Поплачте, як слід. Якщо розмова про ваші проблеми викликає сльози, на стримуйте їх. Сльози несуть полегшення, особливо якщо знати, чому плачеш.
Сядьте і проаналізуйте ситуацію. Дуже часто трапляється, що, знайшовши джерело своєї депресії, ви почуватимете себе краще. Зрозумівши, у чому проблема, ви зможете приступити до пошуків виходу з неї. Усвідомте, що це не страшно, якщо тобі сумно. Зрозумійте, смутні почуття – тимчасові і вони з часом пройдуть.
Пробуйте, і знову пробуйте, і… здайтеся. У дитинстві та юнацтві ми будуємо плани і тримаємося за них навіть тоді, коли життя доводить нам, що вони нереальні. Гонитва за примарними цілями може привести до депресії. Ось момент, коли треба просто сказати: «Я зробив усе, що міг» - і… відступити.
Навантажте себе фізично. Вправи можуть допомогти перебороти смуток. Якщо ви вже регулярно робите фізичні вправи і знаходитеся в гарній фізичній формі, але в пригніченому стані, спробуйте займатися до повної знемогти. Це гарний спосіб зняти напруження.
Візьміть коробку кольорових олівців. Відмінний спосіб виразити свої почуття. Відразу ж після того, як щось вас засмутило, сядьте і почніть малювати. Ви будете здивовані тим, як це допоможе позбутися негативних емоцій. Використовуйте багато кольорів. Вибір червоного кольору припускає гнів, чорного – сум, а сірого – занепокоєння.
Проаналізуйте факти. Іноді, коли ви починаєте оцінювати свої припущення, порівнюючи їх з реальністю, то зрозумієте, що все не так, як ви думаєте. Наприклад: ви підозрюєте, що ваш коханий (кохана) обманює вас (гарний привід для депресії). Сміливіше! Запитайте його (її). Можливо, ви помиляєтеся.
Займіться чим-небудь по-справжньому докучливим. Можливо, щоб підняти дух, вам треба просто відволіктися, переключити увагу з ваших бід. Щоб домогтися цього, займіться чим-небудь занадто докучливим. Наприклад, почистіть плитку у ванній зубною щіткою. Або ж розглядайте той самий аркуш знову, і знову, і знову.
Сповільніть темп. Часом життя може бути дуже напруженим. Якщо ви підозрюєте, що причиною вашої депресії є занадто інтенсивний графік, тоді вам, можливо, треба просто розслабитися. Присвячуйте більше часу таким заняттям, як теплі ванни, лазня, масаж.
Ставтеся до інших з повагою. Депресивний стан може зробити вас дратівливим стосовно інших. Уникайте цього, тому що інші теж можуть відповісти в тім же дусі, а це – найгірше у вашому стані.
І більше радійте життю, тоді депресії просто не буде місця.

Пам'ятка «Антистресовий кодекс поводження»

1. Навколишній світ — це дзеркало, в якому кожна людина бачить своє віддзеркалення. Тому основні причини стресу потрібно шукати в собі, а не в зовнішніх обставинах.

2. Корисно періодично згадувати, що без з того, чого ви добиваєтеся, цілком можна жити. Жити потрібно за здібностями та можливостями. При цьому пам'ятати, що стрес і депресія не тривають вічно. День, коли ви відчуєте себе значно краще, обов'язково настане. Сенс життя не зник.

3. Якщо я не можу змінити важку для мене ситуацію, то для попередження стресу необхідно змінити моє відношення до неї. На землі зараз живуть сотні мільйонів людей, які, попавши в моє теперішнє положення, уявили б себе на вершині щастя. Треба пам'ятати про це.

4. Необхідно зменшувати свою залежність від зовнішніх оцінок. Своє життя треба оцінювати не по тому, чого у нас немає, а по тому, що у нас є.

5. Не потрібно занурюватися у спогади про минуле. Його вже немає, і в ньому нічого не зміниш. Не слід дуже занурюватися в мрії про майбутнє. Його ще немає. Треба навчитися отримувати максимальне задоволення від життя «тут і зараз».

6. Корисно знати, що абсолютно всі труднощі, які у нас виникають, вже були мільйони разів у людей, що жили раніше. Вони їх якось здолали. Значить, здолаємо і ми!

7. Важко переоцінити роль здорового відчуття гумору в профілактиці стресу. Люди, що володіють відчуттям гумору, живуть в середньому на 5 років довше, ніж ті, хто позбавлений цього відчуття.

8. Учіться терпіти й прощати. Нетерпимість до інших призведе до фрустрації й гніву. Прийміть той факт, що люди навколо вас і світ, в якому ми живемо недосконалі. Приймайте доброзичливо, на віру слова інших людей, якщо немає доказів зворотного.

9. Використовуйте агресивну енергію в мирних цілях. Застосовуйте японський спосіб боротьби зі стресами. Коли японець відчуває роздратування, він щосили б’є опудало або ляльку, уявляючи собі того, хто його розлютив. А якщо у вас немає під рукою ляльки, напишіть «обурливого» листа і з усією люттю, на яку ви здатні, спаліть його або розірвіть на шматки.

10. Користуйтеся самохвальством. Один із законів Мерфі наголошує: «Не говоріть про себе погано, завжди знайдеться той, хто це зробить за вас». Орієнтуйте себе на щось добре, гідне похвали. Не чекайте подвигів. Будь яка робота, велика або маленька заслуговує подяки.

Мудрі думки стосовно нашого емоційного стану

«Наш душевний спокій і радість буття залежить не від того, де ми знаходимось, що маємо, яке положення займаємо у суспільстві, а лише від нашого настрою» (У. Джеймс)

«Як міль – одежі, хробак – дереву, так шкодить серцю людини печаль» (Соломон)

«Наш особистісний гнів чи почуття роздратованості завдають нам більше шкоди, ніж те, що змушує нас гніватись» (Діж. Лебокк)

«Як тільки ми відчуємо гнів під час суперечки, ми вже сперечаємось не за істину, а за себе» ( Л. Толстой)

«Величина всякого нещастя вимірюється не сутністю його, а тим, як воно на людині позначається» (Г. Сенкевич)

«Людина страждає не так від того, що відбувається, як від того, як вона оцінює те, що відбувається» (М. Монтель)

«Похмурі думки і емоції ослабляють нас, роблять хворими, позитивні – роблять нас сильними і здоровими» (Г. Сел’є)

«Посміхайтесь, це ж не боляче» (Р. Ентоні)